Sedef Hastalığı

Genetik faktörlerin rol oynadığı bazen ilaçlar travma ve stres faktörlerinin tetiklenmesi ile oluşan bir hastalıktır. Deride kepeklenme kızarıklık ve kaşıntı ile karakterize bir hastalıktır. Aile öyküsü 1. derece yakınlarında %30-40, tek yumurta ikizlerde %65-72 lere kadar çıkmaktadır. Saçlı deride diz ve dirseklerde avuç içi ayak tabanında, vücutta tırnaklarda yer alan formları da bulunmaktadır. Sedef hastalığı bir takım hastalıklarla da beraber seyredebilmektedir. Bağırsak hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yükseklikleri, psikyatrik hastalıklar ve karaciğer yağlanmaları ile de beraber izlenebilmektedir.

Bu hastalarda en önemli sorun karın çevresi yağlanması ve fazla kilolardır. Bu hastalarda tedavi daha güç olmakta ve kalp hastalıkları ve karaciğer hasarı daha fazla olmaktadır. O nedenle beslenme önerileri de en önemli tedavi basamağını oluşturmaktadır. Sedef hastalığında eklem tutulumu da olmakta bu hastalar bu nedenle eklem ağrıları topuk ağrıları sabah tutuklukları açısından sorgulanması gerekmektedir.

Bu hastalık uzun seyirli bir hastalıktır. Hastalar genellikle tedavi arayışları içerinde birçok alternatif bitkisel tedavilere yönelmektedir. Doktor kontrolünde olmayan hiçbir ilacın kullanılmaması gerekmektedir.

Tedavisinde hap iğne ışık tedavisi ve yeni nesil aşı tedavileri uygulanabilir. Bu tedavi seçimi hastanın dermatoloji uzmanı tarafından hastaya göre karar verilmesi gerekmektedir.

Tekrarlayıcı seyire sahip bu hastalıkta hastanın sağlam ve temiz dönemlerinin uzaması için hem beslenme hem psikolojik stresin düzeltilmesi hem de tedavi önerilerine uyulması başlıca faktörleri oluşturmaktadır. Uzun seyirli olan bu hastalıkta başarılı tedavi için hastanın hekimi ile iyi iletişim halinde olması gerekmektedir.

 

TOP