Dolgu

Yaşlanma neticesinde kaslarda, yağ dokusunda ve yüz kaslarını tutan bağlarda aşağı yönde gevşeme sarkma ve bazı alanlarda doku kaybı gerçekleşmektedir. Hacim kaybı sonucunda dolgu maddeleri ile bu alanlar desteklenerek istenilen dolgunluk ve hacim yerine konulmaktadır.Yaşlanma neticesinde kaslarda, yağ dokusunda ve yüz kaslarını tutan bağlarda aşağı yönde gevşeme sarkma ve bazı alanlarda doku kaybı gerçekleşmektedir. Genç bir yüz yaşlı bir yüze göre daha üçgen (v yüz denilen), keskin hatlıdır. Orta yüzdeki volüm kaybı ile beraberinde boyunda gerçekleşen volüm artışı yüzün genel hatlarının dikdörtgen bir şekle girmesine neden olur. Hacim kaybı sonucunda dolgu maddeleri ile bu alanlar desteklenerek istenilen dolgunluk ve hacim yerine konulmaktadır. Bu amaçla dolgu uygulanılan en sık alanlar

a.       Nasolabial oluk Dolgusu: Burun kanadından ağız köşesine inen oluk anlamını taşımakta olup yaşla beraber oluklar belirginleştiği için hastaların en sık orta yüzde şikayet ettikleri alanı oluşturmaktadır. Bazen bu oluklar ağız köşesinden daha aşağı doğru da devam edebilmektedir. Bu bölgelere uygulanan hyalüronik asit içerikli dolgular ile dramatik olarak orta yüz toparlanması gerçekleştirilebilmektedir.

b.      Gözaltı Çukuruna Yönelik Dolgular: Göz altı ışık dolguları olarak da adlandırılmaktadır. Göz altı çökükleri ve morlukları tedavisinde bu bölgeye yerleştirilen dolgular sayesinde bakışlar daha dinamik hale gelmekte ve yorgun yüz ifadesinden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

c.       Elmacık Yanakların Belirginleştirilmesi: Elmacık kemiklerinin üzerine yerleştirilen dolgular sayesinde hem orta yüz yukarı doğru ivme kazanmakta ve burun kanadı olukları da çekmenin etkisi ile belirginliği azalmaktadır. İstenilen yüz V şeklinin korunmasında bu bölgelerin desteklenmesi önemlidir. Yüze bu V şeklin kazandırılmasında bazen çene bölgesine ve  çene köşelerine de dolgu ile hacim kazandırılması gerekmektedir.

d.      Dudak Dolgusu: Dudak dolguları dudağa hacim kazandırma, kontür düzensizliğini giderme ve bazen dudak asimetrilerini düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır. Bazen tekrarlayan seanslar ile üst üste yapılan uygulamalar neticesinde istenilen sonuca ulaşılabilmektedir. Dolgunun su tutma kapasitesi nedeniyle dudaklara nem de kazandırılmakta ve bu işlem kuru dudaklarda da tedavi amaçlı önerilebilmektedir.

TOP