Leke Tedavisi

    Hastalar arasında en sık bilinen adıyla gebelik sonrası gebelik maskesi olarak adlandırılmaktadır. Fakat kahverenkli leke ile karışabilecek birçok dermatolojik hastalık da yer almaktadır. Bu nedenle hastaların bulgu ve detaylı muayenelerinin ardından tedavi kısmına geçilmesi gerekmektedir

   Leke tedavisi cilt tipinden, genetik faktörlere, kişinin deri renginden, lekenin derinliğine veya eşlik eden hormaonal hastalıklar başta olmak üzere birçok faktörden etkilenebilmektedir. Hastaların güneşten korunma alışkanlıkları ve kullandıkları ilaçlar da bu aşamada önemlidir. Bu nedenle hastaları detaylı olarak irdelemek gerekmektedir. Hastalar arasında en sık bilinen adıyla gebelik sonrası gebelik maskesi olarak adlandırılmaktadır. Fakat kahverenkli leke ile karışabilecek birçok dermatolojik hastalık da yer almaktadır. Bu nedenle hastaların bulgu ve detaylı muayenelerinin ardından tedavi kısmına geçilmesi gerekmektedir. İlk etapta krem tedavileri ile soyma yöntemi ile başlanmakta sonrasında hastadan hastaya değişmekle beraber yardımcı yöntemlere başvurulmaktadır. Ama unutulmaması gereken nokta hastaların  düzenli olarak mutlak güneş koruyucu kullanmalarını sağlamak birincil hedef olmalıdır. Bu amaçla sadece yazın değil kışın da güneş koruyucuların kullanılması 3-4 saat aralıklarla tekrar edilmesi güneşin dik gelen saatlerinde güneş maruziyetinden kaçınılması ve antioksidan ağırlıklı beslenme de dikkat edilmesi gereken noktaları oluşturmaktadır.

a-      Kimyasal Peeling: Glikolik asit , Laktik asit , jessner solüsyonu gibi ürünlerin deriye uygulanması sonrasında deriden ölü tabakaların uzaklaştırılması ve deri pigmentasyonunun azaltılması hedeflenmektedir. Bir takım enzimatik peeling ajanları da bu amaçla kullanılmaktadır. Lekenin oluşmasında rol oynayan tirozinaz adlı enzimin baskılanmasını sağlayarak etki etmektedirler.   

b-      Leke Mezoterapisi ve PRP: Deride yer alan güneş lekeleri, hamileleikten kalan lekeler çillenme, deri hasarı sonrasında oluşan lekede kullanılmaktadır. Bu tedavide amaç leke oluşumunu tetikleyen mekanizmaların durdurulması ve leke açıcı özelliğe sahip ürünlerin örneğin c vitamini, traneksamik asit , glutatyon ve multivitaminlerin sorunlu alana iğneler yardımı ile enjekte edilmesidir. PRP de bu amaçla leke tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Diğer leke açıcı yöntemleri ve lazerler ile kombine edilebilmektedir.

      SOĞUK IŞIK LAZER TEDAVİSİ

Çiller, doğum sonrası oluşan melasma denilen lekelenme, güneş lekeleri, dekolte, el üstü ve sırt bölgesinde oluşan yaşla beraber sayıları artan kahverenkli renk düzensizlikleri tedavisinde kullanılan lazerlerdir. Yeni yapılan çalışmalarda yüzde damarsal yapıların mevcut olması leke gelişiminde de (VEGF etkisi ile) tetikleyici rol oynamaktadır bu nedenle yüzde kılcal damarların tedavisi de hem leke tedavisinde hem cildin parlaklığında önemli rol oynamaktadır. Soğuk ışık lazer kaynakları yüzeysel ince kılcal damarları da hedefleyip tedavi ederek leke tedavisine ikincil olarak da katkıda bulunmaktadır. Diğer lazerlerden farklı olarak morluk lekelenme ve doku yaralanmasına, kabuklanma ve yara izine neden olmadan güvenli ve etkin tedavilerdir. Vücutta yer alan kırmızı damarsal kabarıklıklar ve kırmızı doğum lekelerinde de başarılı bir şekilde kullanılan lazer tedavileridir.

Gül hastalığında da yüzde kızarıklık kılcal damarlanmada artış ve üzerinde sivilce oluşumu ile karakterize bir hastalık olup soğuk ışık lazer tedavisi bu üç basamağı da etkin bir şekilde tedavi ettiğinden rozacea dediğimiz gül hastalığı tedavisinde de en etkin tedavi yöntemleri arasında gelmektedir.

Deri yaşlanmasının parametreleri güneş lekeleri, damarlarda artış, deri kırışıklıkları ve elastikiyette kayıp deri yaşlanma parametreleridir. Soğuk ışık kaynakları bu bulguların hepsi üzerinde etkili olmakta deri sıkılaşması, göz çevresi kırışıklıkları üzerine de etkili olabilmektedir. Yapılan çalışmalarda saten yüz germe ve soğuk ışık tedavisinin beraber kullanıldığında yaşlanma önleme skorunda, leke tedavi skorunda, deri sıkılaşma ve parlaklığında artışın daha güçlü olarak ortaya çıktığı belirtilmiştir.  Yara izi ve sivilce izi tedavisinde de etkinliği bulunmaktadır.

TOP