Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi şikayeti ile başvuran hastaların detaylı olarak hormonal faktörler, detaylı ilaç kullanımı bulunup bulunmaması sorgulanmasının ardından detaylı bir saçlı deri ve saç muayenesi yapılmalıdır. Bazen saç dökülmesi altta yatan cilt hastalığı ve saçlı deriyi ilgilendiren sorunlar neticesinde de gerçekleşebilmektedir. Sonrasında altta yatan nedene yönelik tetkikleri yapılmaktadır. Saç dökülmesinde en sık rastlanılan sebeplerin başında demir eksiklikleri, vitamin eksiklikleri, kalıtsal nedenler, yıpratıcı dış faktörler (fön, boya, perma, jöle..), stres ve beslenme sorunları yer almaktadır.

Altta yatan neden ortadan kaldırılmadığı takdirde sorunun çözülmesi mümkün değildir. Nedenin tespiti ve tedavisiyle beraber daha iyi yanıt almak ve kısa sürede saça sağlık kazandırmak amacıyla ek tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Günümüzde saç mezoterapisi bu konuda sıklıkla başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Saç dökülmesini kısa sürede durdurup, yeni saç gelişimini sağlayabilmektedir. Çok ince iğneler yardımıyla saçlı deriye vitamin, mineral içeriğin uygulanması ile saça gerekli vitaminlerin köklere ulaşması sağlanmakta ve saçta kan dolaşımının hızlandırılması amaçlanmaktadır.

Bir diğer yöntem ise PRP tedavaisi olup hastadan alınan kandan elde edilen büyüme faktörleri ve saç büyümesini tetikleyen kişinin kendi faktörlerinin saça enjekte edilmesi anlamına gelmektedir. Zaman alıcı olmayan bu işlemin günlük yaşamı da olumsuz etkilememektedir.Uygulama bölgesinde geçici hafif kızarıklık dışında ciddi yan etkisi de bulunmamaktadır. Saç ekimi öncesi ve sonrasında da ekimin etkinliğini artırmak amacıyla tercih edilmektedir.

Bayanlarda olduğu gibi erkek hastalarda ve bayanlarda erkek tipi saç dökülmesi mevcut olanlarda da başarılı sonuçları nedeniyle tercih edilen uygulamalardır. Tedavilerden en üst düzeyde fayda görmek için tüm bu yöntemlerin yanı sıra beslenme önerileri de büyük yer teşkil etmektedir.Bunun ilk basamağı su tüketimidir. Sağlıklı bir cilt ve parlayan saçlar için su tüketimi şarttır. Alkol, sigara ve kahveden uzak durulması, antioksidan içeriği yüksek besinlerin tüketilmesi de diğer önerilerdir. 

TOP