Göz Çevresi Morluklar

Yüz algısında karşıdan bakan biri için ön plana çıkan alan göz çevresi ve bakışlardır. Bu bölgelerde yer alan kahverenkli morumsu görünüm göz yaşı oluğu dediğimiz göz altı çukurları kişiye hem yaşlı bir görüntü hem de yorgun bir ifade bırakmaktadır. Saten yüz germe bu bölgede de kullanılabilecek güvenilir bir tedavi yöntemidir.

Neden olur?

Genellikle genetik alt yapıdan kaynaklanmaktadır. Bazı egzamalar ve kullanılan ilaçlar ve hastalıklar da rol oynamaktadır. Göz çevresi derisinin ince olması da bir etkendir. Yaşa bağlı olarak deri altı yağ dokusunun kaybı da rengi ve oluklaşmayı artırmaktadır.  Sigara, beslenme düzensizliği, yorgunluk, yoğun güneş ışığı ve uzun süreli teknolojik aletlere bakıyor olmak da durumu tetikler.

Tedavide tercih edilen yöntemler nelerdir?

İçerinde kojik asit, c vitamini, azeleik asit ve arbutin bulunan kremler tedavide kullanılmaktadır. Göz çevresine hem lekelenmeyi azaltmak hem de gençleştirici ve kendisini yenileyici özellik kazandırma adına PRP veya göz altı vitamin, mineral karışımı enjekte edilmesi yani göz altı mezoterapisi önerilmektedir.

Tedavide kullanılabilecek diğer yöntemler ise saten yüz germe, soğuk ışık lazer ve  altın iğne radyofrekans yöntemleridir.

Göz altı Çukurluklarında Neler Yapılabilir?

Göz altı gölgelenmelerinde ve çukurluklardaki hacim kaybını en iyi dolduran tedavi yöntemi ise hyalüronik asit dolgulardır. Işık dolguları da olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgeye gençlik aşıları denilen daha yüzeyel hyalüronik asit enjekte edilerek daha parlak canlı ve dinamik göz çevresi de oluşturulabilmektedir.

Hastaya uygun tedavi ajanının seçilmesi önem arz ettiğinden deneyimli kişiler tarafından tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

TOP