MANTAR HASTALIKLARI

Kepeklenme, kızarıklık, kaşıntı, ıslaklık olarak vücut bölgelerinde karşımıza çıkmakta daha çok kapalı alanlarda ayak parmak aralarında kasıklarda bazen de diğer vücut bölgelerinde de ortaya çıkabilmektedir.Üzerine enfeksiyon kolaylıkla binebilmekte bunun sonucunda ısı ve yanma hissi ağrı ve akıntı eşlik edebilmektedir. Saçlı deride de mantar enfeksiyonu bulunabilmektedir. Saçlı alanda genellikle çocuklarda olup saç dökülmesi bazen de iltihaplı akıntılı hale gelebilmektedir. Tırnaklarda mantar ise sarı renk değişikliği, kalınlaşma ile kendini gösterebilmektedir.

Genellikle genç erişkin dönemde gövde ön ve arka yüzde kahverenkli bazen beyaz yuvarlak döküntüler şeklinde de gözlenen mantar enfeksiyonu yağlı deride daha fazla olup bazen bağışıklık sisteminin düşmesi de artmasında etkili olmaktadır. Aşırı terleme uzun süreli nem ve kapalı kalma durumu, gebelik ve antibiyotikler de bu durumu tetikleyebilmektedir. Hastanın durumuna ve mantarın özelliğine göre tedavi değişmekte bazen kremlerle bazen de ağızdan hap tedavileri ile tedavi edilebilmektedirler.

Mantar enfeksiyonlarında en önemli sorunlardan bir tanesi hastaların dışarıdan doktor önerisi olmadan krem tedavilerinin kullanılmasına bağlı olarak enfeksiyonun şekil değiştirmesi ve mantarın direnç kazanıp yayılmasıdır. Ortak kullanılan eşyalardan sakınılması ve toplu yaşanılan yerlerde zeminde uzun süre canlı kalabildiğinden çıplak ayakla zemine temastan kaçınılması önerilmektedir.

TOP