Kırmızı Yüz (Roza) ve Kılcal Damar

Beyaz tenli kişilerde güneşin hasarlanması ile kılcal damarlarda artış ve kırmızı bir yüz görünümü oluşmaktadır. Soğuk ışık lazer teknolojisi ile ince kılcal ve kalın kılcal damarlar dahil tüm yüze uygulama yapıldığından kabuklanma ve yan etki olmadan en etkili kırmızı yüz ve kılcal damar tedavisi gerçekleşebilmektedir.

Kılcal Damarlar en fazla yüz bölgesinde gördüğümüz sıklıkla beyaz tenli sarışın kişilerde ortaya çıkan nadiren de diğer ten rengine sahip kişilerde görülen kırmızı damarsal yapılardır. Bazen görüntü olarak ilk planda dikkati çekerken bazı hastalarda da kendini kırmızı yüz olarak gösterebilmektedir. Hastalar "Yüzüm fazla kızarıyor" diye doktorlarına başvurabilmektedir.

Kılcal Damarlar en fazla akne rozacea (gül hastalığı) denilen yüzde kızarıklıkla seyreden hasta grubunda yer aldığı gibi güneş hasarına bağlı olarak normal ciltlerde de sonradan ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalarda bazen altta yatan hormonal hastalıklar, genetik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve bazen ilaçların tetiklenmesi ile de ortaya çıkabileceğinden mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından tanı konulduktan sonra tedavi aşamasına geçilmesi gerekmektedir.

Tedavide kılcal damarlarda en sık lazer tedavilerinden faydalanılmaktadır. Bu amaçla bir çok lazer kullanılmakta olup seçilecek lazer türünde deride iz oluşturmayan yüzeysel kılcal damarlara da etki edebilen uygulama sonrası hastanın günlük yaşantısına hemen dönebileceği bir lazer türünün seçimi önemlidir. Bu nedenle soğuk ışık lazer tedavileri bu amaçla kullanılabilecek güçlü etkinliğe sahip tedavi ajanlarıdır.

TOP